Opublikowane: 12 listopada 2024
Niniejszy traktat to część II względem traktatu „Chrzest w Duchu Świętym”.
Celem tego traktatu jest pomoc w rozpoznaniu, w jaki sposób Duch Święty przejawia się w życiu osoby, która przeżyła chrzest w Duchu Świętym.
Poniższe treści rozważaj z modlitwą, pamiętając, że łaska Boża jest w swych przejawach różnorodna (1P 4:10).
…to przejaw obecności i działania Ojca, Syna i Ducha Świętego względem nas, w nas i przez nas.
Dary duchowe (gr. pneumatika, 1Kor 12:1) wyrażają się poprzez:
…to sprawy wprawdzie różne, ale współzależne. Charyzmat to dar łaski, który pojawia się na skutek chrztu w Duchu Świętym (zob. traktat Chrzest w Duchu Świętym), a charakter to zespół cech, które rodzą się w nas na drogach życia z Chrystusem (zob. traktat Drogowskazy życia w Chrystusie).
Nie przeceniaj charyzmatu kosztem charakteru i nie chlub się charakterem kosztem charyzmatu. Bo charyzmat — obok cierpienia — kształtuje charakter, a charakter — obok wiary — przysposabia do charyzmatu.
Naturalny talent jest jak układ elektryczny — gorszy lub lepszy; duchowy dar jak prąd, który może w nim popłynąć (1Kor 12:7).
…to dar prowadzenia misji. Apostołami w kościele dzisiejszym są ci, których sam Pan powołuje (a kościół to rozpoznaje) do określonego stylu życia i służby (Dz 9:15-16; 1Kor 4:9-13; 2Kor 4:7-13; 11:21-29). To ci, których posyła, powierzając im zadanie zwiastowania ewangelii na nowych terenach oraz uzdalnia, aby organizowali życie nowo powstających zborów lokalnych.
Ci apostołowie-misjonarze nie dodają do Biblii nowych ksiąg i nie mówią o Chrystusie innym niż objawiają Go pisma apostolskie, ale idą za głosem Bożego powołania w tym samym duchu, co pierwsi apostołowie, podobnie jak za Pawłem poszedł Tymoteusz (2Tm 3:10-11).
Dar ten przejawia się, gdy potrafisz twierdząco odpowiedzieć na pytanie: Czy jestem gotów iść za sposobem życia apostoła Pawła? Jeśli tak i jeśli powołanie do takiego losu przynagla cię w sposób trwały i kategoryczny, to z ostrożnością, ale i z odwagą, idź za głosem tego powołania.
…to dar jasnego i poruszającego sumienia słuchaczy zwiastowania zbawczych prawd o odkupieniu, o wierze w Boga, o potrzebie upamiętania i pójścia śladami Jezusa (Dz 2:36-38; Ef 4:11).
Dar ten przejawia się przez miłość do ginących, otwartość na nawiązywanie z nimi kontaktów oraz pragnienie głoszenia ewangelii (Dz 8:4).
…to dar jasnego widzenia rzeczywistości w zakresie wykraczającym poza ramy naturalnego poznania. Prorokowanie to objawianie tego, co zakryte:
Dar ten daje o sobie znać poprzez udzielenie ci przez Boga objawienia. Rozważ: Iz 6:5; Jr 20:9; Dn 10:15-19; Dz 9:10; 27:23; Obj 1:17.
…to dar rozumienia woli Bożej zawartej w Piśmie Świętym i praktycznego jej stosowania. To dar rozumienia zasad i mechanizmów życia oraz takiego nim kierowania, aby było ono wyrazem umiłowania Boga i szacunku dla Jego istoty (Mt 7:24nn; Obj 13:18; 17:9).
Dar ten przejawia się poprzez umiejętność odnajdywania w Piśmie Świętym zasad, które rozstrzygają i organizują nawet te sprawy życia, o których Pismo Święte wyraźnie nie mówi.
…to dar logicznego i nabytego w osobistym doświadczeniu (Flp 3:8; 2P 3:17n) rozumienia i przekazywania prawd o Bogu (2Kor 2:14; 10:5; 11:6), o zbawieniu (1Kor 13:2) oraz prawd duchowego wzrostu. Obejmuje także umiejętność rozróżniania między rzeczami bardziej i mniej ważnymi (1Kor 8:1,7) i wczuwania się w myśli Boże (1Kor 1:4-5; 2:16; Kol 2:3).
Dar ten daje o sobie znać poprzez:
…to zdolność rozpoznawania źródeł inspiracji, przenikania motywów działania oraz wnikania w sens wygłaszanych poglądów (Mt 16:17, 23; Dz 16:17n).
Dar ten przejawia się poprzez:
…to dar trafnego nazywania, logicznego porządkowania i zrozumiałego przekazywania innym prawd i zasad duchowych oraz wszystkiego, co Kościół jako Ciało wie lub przeczuwa dzięki otrzymanemu przez wierzących namaszczeniu Ducha Świętego (Jr 31:34; 1J 2:27). Nauczyciel ten wie, nazywa, porządkuje i przekazuje w oparciu o dane mu przez Boga oświecenie (1Kor 2:10-13).
Dar ten daje o sobie znać poprzez:
Dar ten daje o sobie znać poprzez pojawienie się u osoby mającej dokonać cudu świadomości, że Bóg chce jego dokonania. Otrzymawszy tę pewność w modlitwie lub na skutek szczególnego napełnienia Duchem Świętym, należy proklamować wolę Bożą (Dz 9:40; 13:9-10). (Cuda czyni się słowem; zob. Łk 9:54).
…to dana człowiekowi łaska wprowadzenia człowieka w stan zdrowia wszędzie tam, gdzie choroba jest naturalną konsekwencją skażonej grzechem natury ludzkiej.
Dar ten daje o sobie znać poprzez:
Gdy zaistnieje taka sytuacja, należy proklamować uzdrowienie.
…to dar serca, które przejmuje się losem poszkodowanych, chorych, niedołężnych, opuszczonych. To serce, które identyfikuje się z ich sytuacją, solidaryzuje się z ich zmaganiami, oferuje pomocną dłoń — to dar czucia sercem Boga, który jest miłosierny.
Dar ten daje o sobie znać, jeśli potrafisz twierdząco odpowiedzieć na następujące pytania:
…to umiejętność takiego wpływania na ludzi, które motywuje ich do osiągania pełni tego, co Bóg dla nich w Chrystusie zaplanował. Dar zachęty jest darem przekazywania dalej tej pociechy, jaką darzy nas Bóg (2Kor 1:4nn; 7:6).
Dar ten daje o sobie znać:
…to dar oczu, które widzą potrzeby innych ludzi, dar myśli, które nie mogą pogodzić się z czyjąś beznadzieją, dar sumienia, które zmusza, by zawołać: „Panie, oto jestem, poślij mnie”, dar woli, która nie spocznie, póki nie zaradzi czyjejś biedzie — i pomysłowość, jak to skutecznie zrobić.
Dar ten daje o sobie znać poprzez:
…to łaska widzenia potrzeb oraz umiejętność mądrego, nie budzącego w innych poczucia winy, niosącego radość wychodzenia im naprzeciw.
Dar ten daje o sobie znać:
…to zdolność stania na „pierwszej linii”, umiejętność bycia wzorem, uczenia poprzez przykład i porywania własnym działaniem bez oglądania się na postępowanie innych. To również umiejętność mądrego zarządzania i organizowania życia.
Dar ten przejawia się, gdy możesz twierdząco odpowiedzieć na następujące pytania:
…to łaska wypowiadania z inspiracji Ducha Świętego, bez udziału świadomie podjętego wysiłku myślowego, słów uwielbienia lub dziękczynienia, tworzących język nie wyuczony przez mówiącego i niekoniecznie dla niego samego zrozumiały. Język ten głosi wielkie dzieła Boże w sposób zrozumiały dla innych lub możliwy do przetłumaczenia (Dz 2:4,11; 1Kor 14:2).
Dar ten przejawia się poprzez pragnienie wyrażenia chwały Boga słowami, które nie mieszczą się w kategoriach znanego mówiącemu języka.
…to łaska, nie wyuczona umiejętność, rozumienia i wyjaśniania innym niezrozumiałych słów wypowiedzianych z inspiracji Ducha Świętego.
Dar ten przejawia się poprzez rozumienie wypowiedzianej w niezrozumiały sposób wypowiedzi oraz pragnienie przedstawienia jej słuchającym w zrozumiały sposób.
…to dar takiego zaufania do Boga, które umożliwia przenoszenie gór (1Kor 13:2), podejmowanie i osiąganie rzeczy szczególnych (Dz 14:8-9; Rz 15:20; 2Kor 10:13) oraz mocne trwanie w powołaniu — które dla innych może wydawać się ryzykowne, nieobliczalne lub szalone.
Dar ten daje o sobie znać poprzez:
Zabiegaj o nie w modlitwie z wiarą (1Kor 14:13; Ga 3:1nn).
Jeśli Ty już odkryłeś, w jaki sposób Bóg pragnie Cię używać dla pożytku Kościoła, pozwól by potwierdzili to inni wierzący — i postaw się Panu do dyspozycji w służbie odpowiedniej dla Twego daru. Jeśli chcesz wiedzieć o nim więcej, zgłoś chęć zapoznania się z osobnym rozważaniem na jego temat
Piotr Zaremba
12 listopada 2024
Czytaj więcejPraktyczne wskazówki dotyczące duchowego wzrostu, modlitwy, roli Kościoła oraz misji ewangelizacyjnej. Artykuł z awiera również refleksje na temat duchowych darów, życia w Chrystusie oraz służby innym, pokazując, jak każdego dnia można wprowadzać w życie Boże powołanie.
12 listopada 2024
Czytaj więcejNiniejszy traktat to druga część względem traktatu „Chrzest w Duchu Świętym”. Jego celem jest pomoc w rozpoznaniu, jak Duch Święty przejawia się w życiu osoby po chrzcie w Duchu Świętym, poprzez dary takie jak prorokowanie, uzdrawianie i współczucie, oraz jak wzrastać w tych łaskach dzięki modlitwie.
10 listopada 2024
Czytaj więcejArtykuł omawia temat chrztu w Duchu Świętym jako kluczowego duchowego przeżycia chrześcijanina, wyjaśnia jego znaczenie oraz to, jak się objawia. Wskazówki i refleksje mają na celu pogłębienie wiary oraz zrozumienia tego doświadczenia, zachęcając do szczerej modlitwy i osobistego spotkania z Bogiem.
1 listopada 2024
Czytaj więcejW artykule zgłębiamy fundamentalne powody, dla których warto praktykować chrześcijaństwo, odkrywając jego duchową głębię i życiową mądrość. Skupiamy się na wdzięczności jako kluczowym elemencie codziennego życia, który wzbogaca nasze relacje z innymi oraz z samym sobą. Zastanawiamy się również nad ideą wyjścia z siebie, odkrywając, jak chrześcijaństwo kształtuje nasze postrzeganie świata i samego siebie, prowadząc do pełniejszego, bardziej satysfakcjonującego życia. To refleksja nad tym, jak duchowość może odmienić naszą codzienność i wprowadzić harmonię w relacje z Bogiem i ludźmi.
1 listopada 2024
Czytaj więcejW tym eseju badamy zawirowania wiary i zwątpienia, odkrywając, jak te dwa zjawiska są ze sobą nierozerwalnie związane. Stawiamy pytania, które wywołują w nas wątpliwości, i pokazują, że wątpliwości mogą być drogą do głębszego zrozumienia oraz osobistego spotkania z Bogiem.
20 kwietnia 2024
Czytaj więcejW artykule zgłębiamy tajemnicę Trójcy Świętej, prezentując Boga jako Ojca, Syna i Ducha Świętego. Używając metafor rodzinnych i technologicznych, staramy się zrozumieć, jak te trzy Osoby współdziałają w naszej duchowej rzeczywistości. Odkrywamy, że poznanie Boga w Trójcy jest kluczowe dla naszego zbawienia i pełni życia w Chrystusie.
Poniżej znajdziesz dane aby móc zrealizować przelew. Znajduje się tam również możliwość wpłaty w zagranicznej walucie.
Bank Millennium S.A.
Zbór Kościoła Chrześcijan Baptystów Kościół 5N